Cursor lanserer Ultra-abonnement for 2.000 kroner måneden
Synes du at du betaler for lite for Cursor-abonnementet ditt? Nå kommer Ultra-abonnementet.

Anysphere, selskapet bak den populære AI-editoren Cursor, har lansert et nytt abonnement som koster hele 200 dollar (rundt 2.000 kroner) per bruker i måneden, skriver TechCrunch.
Det nye abonnementet har fått navnet Ultra, og gir deg 20 ganger mer bruk av AI-modeller sammenlignet med det vanlige Pro-abonnementet til 20 dollar, opplyser Anysphere.
Brukere med Ultra-abonnement vil også få prioritert tilgang til ny funksjonalitet.
Etterspurt av brukere
Anyspheres CEO Michael Truell skriver i et blogginnlegg at Ultra-planen er mulig gjennom et flerårig partnerskap med OpenAI, Anthropic, Google og xAI.
– Støtten fra dem var avgjørende for å kunne tilby denne mengden datakraft til en forutsigbar pris, skriver Truell.
Ifølge Truell klarer de aller fleste Cursor-brukere seg med Pro-abonnementet, men enkelte "power users" skal ha etterspurt et abonnement uten forbruksgrenser.

- Med Pro-abonnementet har du nå i prinsippet ubegrenset bruk for de 20 dollarne abonnementet koster.
- Men enkelte AI-modeller har bruksgrenser og du må betale for ekstra forbruk hvis du vil bruke modellene utover bruksgrensen.
- Det er også en MAX Mode der du betaler per API-kall for å få maksimal størrelse på kontekstvinduer og en del annen funksjonalitet.
Den nye Ultra-planen skal altså gi mer forutsigbare kostnader for brukere med de mest krevende behovene.
Konkurrentene har også dyre abonnementer
Også flere av Cursors konkurrenter har i det siste lansert dyre abonnementer for sine AI-tjenester.
For eksempel lanserte Google under Google I/O-konferansen nylig et Google AI Ultra-abonnement til 249 dollar (ca. 2500 kroner) i måneden.
Anthropic har også lansert nye abonnementer for sin AI-chatbot Claude, med priser fra 100 til 200 dollar i måneden avhengig av bruk.