34 år gamle Bo Bjerke-Lindstrøm er ansatt som ny senior-AI-utvikler i konsulentselskapet People Made Machines.
Utvikleren har jobba i over tre år i Apple med utviklingen av Siri, hvor han leda maskinlærings-teamet de siste par åra.
– Bo er et eksempel på akkurat det vi mener når vi sier at vi bygger Norges ledende AI-miljø, sier direktør Alf Ruben Kvamme i en inn/ut-melding til kode24.
– Vi ser at det trengs folk som både forstår teknologien og vet hvordan man får den til å virke i praksis, og det er nettopp det Bo representerer.
Fra Apple til Piano til Norge
Bjerke-Lindstrøm har en mastergrad i språkteknologi fra Universitetet i Oslo, og etter at han jobba i Apple starta han i det amerikanske selskapet Piano.
Også her jobba han med språkteknologi og AI, med fokus på LLM-er, RAG-pipelines og autonome AI-agenter, og ansvar for arkitektur og databehandling.
– Jeg elsker AI, og spesielt NLP-delen! sier Bjerke-Lindstrøm, og viser da til Natural Language Processing, altså prosessering av naturlig språk.
– Etter over sju år i amerikansk corporate, hvor jeg bygde masse ulike AI- og NLP-systemer, kjente jeg på behovet for en ny retning. Da jeg fikk øye på People Made Machines tenkte jeg at det må være veldig gøy og perfekt timing for å skape et ledende AI-konsulentselskap. Vi har i dag tilgang til fantastisk AI som jeg ikke kan vente med å hjelpe folk å ta i bruk!
«Får ting til å skje»
Ifølge sin nye arbeidsgiver er han i gang med utvikling av løsninger basert på RAG (Retrieval Augmented Generation) og store språkmodeller.
«Han jobber med arkitektur og systemdesign, og bruker teknologier som vektorsøk og LLM-er for effektiv og kontekstsensitiv bruk av generativ AI» melder People Made Machines.
– Vi er veldig glade for å ha Bo med oss. Han kombinerer dyp NLP-kompetanse med praktisk erfaring fra komplekse AI-systemer i produksjon. Bo er nysgjerrig, trygg, og får ting til å skje, akkurat den typen teknolog vi vil bygge selskapet rundt, sier «Head of People» Ole-Jakob Høgset.
