Hvorfor ble du utvikler? 👶
Det startet med guttene som satt på første rad i fysikken. De skulle gå Indøk på NTNU – visstnok det vanskeligste studiet å komme inn på. Jeg har alltid vært trigget av utfordringer, så det var nok for meg.
Indøk falt heldigvis i smak og jeg valgte datateknologi som fagretning. Der ble jeg introdusert for Python og objektorientert programmering med Java. Programmering var vanskelig og gøy, men så fikk jeg høre om NTNUs Entreprenørskole. Et masterstudie hvor alle satt til langt ut på natta og bygde startups – samtidig som man fikk en sivilingeniørgrad. Jeg kastet meg på utfordringen og jobbet med Orbit.ai. Det førte til en innovasjonspris og et internship i DNB som premie.
Sim sala bim! Der ble jeg trollbundet i 7 år – først 3 år på forretningssiden som forretningsutvikler og eksperimenteringssjef.
«Det første året som utvikler var beinhardt.»
Men så kom en ny mulighet – denne gangen servert på sølvskje. DNB tilbød 13 ansatte et 4-måneders Reskill-program for å bli Software Engineer. Jeg husket hvor gøy programmering var, så jeg søkte og hoppet i det.
Det første året som utvikler var beinhardt, men med stamina og en støttende mentor holdt jeg ut. Jeg jobbet 4 år som utvikler i DNB. Først som fullstack-utvikler for DNBs API plattform og så med sparing og investering i DNBs nettbank. I dag er jeg lykkelig konsulent i Kodemaker.
Hva jobber du med? 💪
Jeg mener oppriktig at jeg har verdens gøyeste jobb.
Som konsulent i Kodemaker får jeg bryne meg på vanskelige utfordringer med eksepsjonelle kolleger. Akkurat nå er jeg innleid hos thePREP, en spennende AI-startup. Vi bygger en datadrevet plattform for å hjelpe folk med å stille forberedt til livets viktige hendelser – samtidig som plattformen sparer advokater for mye tid.

I første fase hjelper vi kunder med å generere juridiske dokumenter som testament, fremtidsfullmakt, samboeravtale og ektepakt. Vi er to konsulenter fra Kodemaker, Alf Kristian Støyle og meg, og vi har fått lov til være med å utforme teknologistakken fra bunnen. Den er designet for høy utviklingsfart. Vi har frontend og backend i samme repo. Kort oppsummert:
- Frontend: React 19 + TypeScript, Material UI, Zustand, SWR, i18next
- Backend: Deno (JS/TS-kjøring), Redis, Postgres
- Sky: Azure
- Dev: Vite, mise-en-place (versjonering og oppstartshåndtering)
- AI: Agentisk KI som er forankret i brukerens egne data.
Hvordan ser uka ut for deg? 📆
Jeg er på kontoret hver dag – både fordi det trengs, og fordi det er så koselig.
Det trengs fordi det er en startup og vi jobber med noe innovativt. Det betyr usikkerhet og hyppig kursendringer. Da er det gull å jobbe tett og kunne ta raske avklaringer. Vi er få folk, så alle må ta ansvar og ha på mange hatter. Krevende, men ufattelig gøy!
Jeg nevnte koselig. Spørs om du har samme definisjon av koselig, men hver time reiser vi oss opp og tar 10 knebøy. Det får oss til å le, nullstille hodet og vurdere: Jobber vi på det viktigste akkurat nå?
Se video:
Vi har også «Friday Wins», hvor vi feirer ukas leveranser. Lunsjsamtalene våre går fra The Fermi Paradox til Viggo Venn’s opptreden – det sier vel alt.
Hva er det neste du har lyst til å lære deg eller bli bedre på? 🧠
Jeg har lyst til å bli bedre på å formidle tekniske temaer på en engasjerende og personlig måte. Det er jo noe veldig gøy med historiefortelling.
I år skal jeg utfordre meg på å blogge og holde tekniske foredrag! I min første tekniske bloggpost utforsker jeg hva LEGO-bygging har til felles med Discriminated Unions i Zod og TypeScript.
Hva er den mest utfordrende situasjonen du har stått i? 👀
Jeg hadde en gang en mannlig teknisk leder som det var litt vanskelig å forstå seg på. Han gikk fra meg mens jeg pratet. Mens alle lyttet, satt han demonstrativt med ryggen til når jeg prøvde å forklare noe på tavlen.
I åpent landskap snakket han om løping med de andre mannlige utviklerne, og når jeg prøvde å bli med på samtalen, snakket han videre med de andre utviklerne som om jeg ikke eksisterte.
Etterhvert gikk det utover nattessøvn og jeg begynte å lure på hva jeg gjorde galt. Jeg tok motet til meg og inviterte han inn til en feedback-runde. Han avslo første invitasjon og jeg måtte be om at vi kunne bruke video – men til slutt fikk vi det til. Heldigvis ble møtet en positiv overraskelse, og han vant tilbake min respekt.
Jeg ble møtt med takknemlighet for at jeg gjorde ham bevisst på hva som skjedde. Etter denne praten samarbeidet vi mye bedre.
Det lønner seg å være nysgjerrig på konflikter – og å ha mot til å både gi og ta imot ærlig tilbakemelding 💛
«Etterhvert gikk det utover nattessøvn og jeg begynte å lure på hva jeg gjorde galt.»
Hva ser du på som bransjens største utfordring akkurat nå? 🔭
At man hopper på løsninger for fort, før man har forstått brukerens egentlige behov.
Har skrevet noen tanker om temaet her: “Roten til alt vondt i produktutvikling”.
Hva er ditt beste tips til andre utviklere? 🤖
«Bliss is in the details» er en av våre fire kulturelle verdier i thePREP. Av og til må man ned i materien for at det skal bli bra!
Man trenger å samle folk fra forskjellige fagretninger for å diskutere. Noen ganger trengs det ikke mer enn 30 minutter, men vi må snakke sammen. Plutselig ser man helt tydelig hva som må nedprioriteres – og hva som er viktigst for brukeren. «Bliss» oppstår når vi nøster opp i detaljene.
