Gir opp norsk netthandel: «Jeg er så forbanna lei!»
– Finnes det noen andre bransjer i hele verden som holder på sånn som norske nettbutikker og transportselskaper? spør Ole Petter i ukas harmdirrende nyhetsbrev.

Jeg elsker å handle på nett. Jeg elsker å bruke timesvis på Youtube for å finne ut nøyaktig hvilken dingseboms jeg skal gå for, få den hjem, tro at dette var siste brikke før livet mitt er komplett.
Men jeg hater også å handle på nett. Jeg hater å finne ut på siste steg av prosessen at det er Postnord som skal levere, oppdatere sporingsappen hver sjette time for nye skuffelser, aldri vite om pakka havner i postkassa, matbutikken, dørmatta, pakkeboks – eller i den norske transportbransjens evige limbo.
For snart to uker sida gjorde jeg ett av mine største nettkjøp noen sinne; ny elsykkel. Jeg ble bokstavelig talt svimmel av å gjennomføre kjøpet, og gleda meg som et barn til å få den. Jeg elska den biten.
Men nå sitter jeg her, igjen, med den biten jeg hater:
- Først viste det seg at sykkelen måtte gjennom tollen, selv om de oppga å ha den på lager, og Posten-appen kunne deretter vise hvordan sykkelen snegla seg fram til Lørenskog – bare for å slappe av der noen dager.
- Endelig ville Bring avtale hjemlevering, flere dager fram i tid, men da den store dagen endelig kom, kunne jeg lese i sporingsappen at neida, selvfølgelig – det gikk galt denne gangen, også. «Leveransen var ikke klar for å bli plukket opp», hva nå enn det betyr.
- Sykkelen fikk jeg aldri. Noen beskjed om at jeg ikke skulle få den fikk jeg aldri. Noen forklaring fikk jeg aldri. Og nå sitter jeg her, som alltid, uten å ane hva som skjer videre.
Oopsi daisy, du får ikke noe mat i dag, du, hehe. Vi prøver igjen i morgen, kanskje!
Finnes det noen andre bransjer i hele verden, som holder på sånn som norske nettbutikker og transportselskaper?
Se for deg at Oda plutselig sier «Oopsi daisy, du får ikke noe mat i dag, du, hehe. Vi prøver igjen i morgen, kanskje!». Eller «Vi veit du ville ha maten på døra, men la den på en butikk 20 minutter unna, vi». Eller enda bedre: Ikke sier noe som helst, og bare satser på at du sjælv følger med i sporingsappen – om du er så forbanna sulten, og absolutt må vite hvor den dumme maten din er.
Oda funker ikke sånn. Det er derfor jeg elsker Oda. Oda har en super app som oppdaterer meg fortløpende, en fantastisk kundeservice – og de leverer sjælv.
Oda hadde gått konk på ei uke om de holdt på som norsk netthandel.
Og nå er jeg i ferd med å gi opp hele greia, for jeg er så forbanna lei. Alt jeg vil, er å få det jeg kjøper. Og jeg har endelig innsett at den eneste løsningen i Norge, er å gå inn i en butikk og gå ut igjen med varene.
Gud hjelpe oss alle om Amazon inntar det norske markedet – det blir et blodbad. For det er én grunn til at Amazon er så digre som de er i USA: De leverer. Ofte med sine egne sjåfører.
Akkurat som Oda gjør.
Og hvis ikke norsk transportbransje skjerper seg snart, foreslår jeg at norske nettbutikker begynner å snuse på den løsninga, de også.
Ukas beste saker fra kode24.no:
🎓 Derfor feila Lotto-trekninga påskeaften: Brukte feil metode
Norsk Tipping måtte kalle folk tilbake fra påskeferien, etter surr med Linked List og Array List.
👔 Backend, frontend eller fullstack: Så mye tjener utviklerne i 2025
Spesielt én type utvikler ser ut til å gjøre gode penger i norsk IT-bransje om dagen.
🍊 Norid deler ikke, så Daniel gir ut sin egen .no-database
Pentesteren Daniel Christensen har laget en gratis oversikt over alle norske domener – og hvilke som er utløpt. – Ment for å spre et godt sikkerhetsbudskap.
🍐 1.126 søkte – bare 49 fikk plass: Her er årets sommerstudenter hos Bouvet
– Sammen ser vi på dette som et samfunnsansvar – at vi fra vår side legger til rette for at så mange som mulig kommer lettere raskere inn i arbeidslivet.
🍒 Johan har oversatt OS-et Haiku til norsk: «Utviklere kan ha mye glede av det!»
Johan Wagenheim har laget norsk versjon av Haiku – operativsystemet som er et alternativ til Linux, macOS og Windows.
God helg!
Jeg sier jeg gir opp norsk netthandel, men samtidig veit jeg godt at jeg ikke gjør det i praksis. For her er problemet: Norske fysiske butikker har ikke utvalget jeg trenger.
Jeg finner ikke hverken ekornmatere, kabelen jeg trenger for å lade opp den radiostyrte bilen min eller akkurat den elsykkelen jeg har lyst på i dem. Bare for å ta tre dagsferske eksempler – sjekk ut kode24-timen episode #257 om du ble nysgjerrig på hva søren en ekornmater er.
Så jeg kommer til å sitte der igjen, i mørket, med sporingsappen i mine klamme hender, og en blanding av hat og apati i blikket.
Det finnes sikkert nettbutikker og transportselskaper som er flinkere enn andre. Det går jo bra, ofte. Problemet er bare at hver gang jeg tror jeg har funnet nettbutikker som funker, skuffer de meg, de også.
Det er mulig den eneste løsningen her er underbetalte, overarbeida sjåfører, sånn som Amazon holder på med i USA. I det tilfellet er jeg villig til å leve uten, altså. Men jeg lever i den naive trua på at det finnes en verden hvor både sjåfører og kunder kan leve lykkelige liv.
God helg!
💘 Ole Petter,
kode24.no