En normal, norsk utvikler tjener 1 million kroner i året

– Hva er en normal utvikler i 2026? spør Ole Petter i ukas nyhetsbrev, og sitter med svarene.

Her ser du kode24-utvikler Jørgen og kode24-redaktør Ole Petter på sommerfest. Du ser hvem av dem som er mest glad i øl, men også hvem av dem som ser ut til å være aller lykkeligst – han er tross alt en ganske normal utvikler (om enn litt eldre, da).
Publisert

nyhetsbrevet 💌

Dette ble først publisert i kode24s ukentlige, håndskrevne nyhetsbrev. Bli med her, så får du også Norges triveligste nyhetsbrev rett i innboksen, som inkluderer mer enn du ser her, hver fredag!

"Er jeg normal?" 

Spørsmålet har du garantert stilt deg, og jeg håper du kom fram til "Ikke helt, men relativt". For bare død fisk flyter med strømmen, samtidig som det jo er fint å slippe psykiatrisk helsehjelp når man kan. 

Men det er påfallende, når man sitter med store undersøkelser som kode24s siste lønns- og trivselsundersøkelse, hvordan befolkninger normalfordeles – og de aller fleste, er helt normale. 

Så hva er en normal utvikler? Jo, det kan jeg faktisk fortelle deg allerede nå, med de 1.900 svarene våre foreløpig. En gjennomsnittlig norsk utvikler i 2026:

  • Er en 35 år gammel mann, med 10 års erfaring og nesten fire års relevant utdanning.
  • Jobber som fullstack-utvikler inhouse i et privat selskap i Oslo, uten noen spesiell tittel. 
  • Sitter et par dager på hjemmekontor i uka, som er like mange dager han ønsker.
  • Tjener 1 million kroner i året, uten noen form for bonus eller provisjon, og er fornøyd med det.
  • Har en fast pult i et åpent kontorlandskap, uten at han nødvendigvis trives så godt med det.
  • Jobber sjeldent med parprogrammering, men lar gjerne Claude og Copilot skrive store deler av koden sin, selv om han frykter at den sniker inn feil han aldri finner. 

Og kjenner du deg ikke igjen i dette, har jeg uansett gode nyheter: "Unormale" folk trenger vi bare flere av i bransjen vår. 

Vi holder undersøkelsen åpen bittelitt til, bare så vi kommer enda nærmere målet om 2.000 svar. Så har du ikke svart ennå, veit du hva du må gjøre før du tar sommerferie. Sant!?

Men vi trekker vinnerne av skjorter her og nå, så gratulerer til: 

  • Frode i Sandefjord
  • Sara i Oslo
  • Joakim i Kristiansand
  • Oliver i Åndalsnes
  • Renate i Haugesund

Tusen takk til alle som har svart, og alle som gjør det sporenstreks. Også gleder jeg meg til å fortelle enda mer om den gjengse, norske utvikler, og alt dere faktisk sliter litt med – for det er ikke alt som er fryd og gammen, kan jeg avsløre. 

Ukas beste saker fra kode24.no:

God helg!

Har du svart på undersøkelsen vår nå, da? Å kom igjen, a

Og med disse kloke, siste ord, tar jeg meg en ekstra lang sommerferie skråstrek ekstra pappaperm fordi barnehagen ikke åpner før i august og hvordan er det egentlig meninga at man skal få alt dette til å gå opp når man får barn og ikke for å snakke om alle skoleferiene vi snart på deale med gud bedre send hjelp hehe neida det må jo kunne løse seg alle andre klarer det jo uten at jeg vet hvordan men uansett:

Riktig god sommer, alle mine kjære normale og unormale lesere. 

💕 Ole Petter, kode24.no

Foretrekk oss i Google Discover

Ved å legge oss til som foretrukket kilde i Google vil du blant annet få opp flere av sakene våre i Google Discover. Tusen takk for støtten!

Foretrekk oss 😻
Bygget med Labrador CMS