– Hele min karriere har vært basert på demoscenen
100 folk samles på Blaker i sommer for å hylle 80- og 90-tallets demoscene, på Black Valley 2025. Mange av dem endte opp som utviklere.

– Hele min karriere har vært basert på demoscenen. Jeg ble ansatt i min første programmeringsjobb av demoscenere, og de fleste jobbtilbudene mine har kommet etter noen øl rundt bålet etter demokonkurranser.
Det forteller Erik Faye-Lund, som i dag jobber med utvikling av GPU-drivere. Han har bakgrunn fra blant annet Falanx, der han skrev OpenGL-drivere for Mali GPU-er, som senere ble kjøpt opp av ARM.
Faye-Lund sier han hadde sverget på å ikke jobbe som programmerer, etter å ha hørt om dårlige arbeidsforhold i spillindustrien. Men en fra demomiljøet overtalte han.
– Jeg visste ikke at det fantes 3D-grafikkjobber utenfor spillindustrien, sier han til kode24.

Nå er Faye-Lund i full gang med de siste forberedelsene til det store demopartyet Black Valley 2025, sammen med Asbjørn Ulsberg og Norsk Demopartyforening.
Demopartyet samler folk som gjerne har et forhold til 80- og 90-tallets datamaskiner, som Commodore 64 og Commodore Amiga.
Arrangeres for fjerde gang
De to forteller til kode24 at de bestemte seg for å starte Black Valley etter at et tidligere demoparty, Solskogen, ble lagt ned.
Det første Black Valley-partyet fant sted i 2022, og Norsk Demopartyforening ble etablert for at det ikke skulle være for stor økonomisk risiko personlig for arrangørene. Årets party er det fjerde i rekken.

Black Valley 2025 blir arrangert på Blaker Samfunnshus på Blaker, som ligger rundt 45 minutters kjøring fra Oslo sentrum.
– Vi regner med å samle i overkant av 100 deltakere, men har plass til dobbelt så mange, sier Faye-Lund.
Ikke bare utviklere
De fleste som kommer på denne typen demopartyer har – ikke overraskende – et forhold til demoscenen på en eller annen måte. Et flertall jobber ifølge de to ildsjelene i IT- eller teknologibransjen.
Det gjelder også Ulsberg, som er programvarearkitekt.
– Jeg begynte programmeringskarrieren på Commodore 64 med å skrive av kode fra datablader. Men jeg tok aldri fatt på demosceneutvikling, det var ingen i vennekretsen som drev med det. Utviklingskarrieren var frakoblet demoscenen, jeg drev med web, sier Ulsberg.

Ulsberg har imidlertid drevet mye med musikkproduksjon i tilknytning til demoscenen – tillegg til å arrangere demoscene-arrangementer.
Han gleder seg stort til årets party:
– Det er en stor miks av folk som kommer, både i alder, profesjon og hvor lenge de har vært med i miljøet. For noen er det deres første demoparty. Og det er en del som ikke er programmerere, sier Faye-Lund.
Her ser du vinneren av «newschool demo»-konkurransen i fjor – en ganske så utradisjonell demo, over flere vinduer:
På årets Black Valley-party er det et ganske innholdsrikt program med både konserter og ulike konkurranser. Mange kommer på demopartyer først og fremst for å være sosiale og ha kontakt med andre i miljøet.

Ny eller gammel maskinvare
Erik Faye-Lund forteller at det i tillegg til musikk- og grafikkonkurranser skal være flere forskjellige demokonkurranser.
Det blir både "new school"- og "old school"-konkurranser. Demoene som er i kategorien "new school" vil bli kjørt på topp moderne PC-maskinvare, mens "old school"-demoene må kjøre på Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200 eller en gammel PC med 486-prosessor.
Alt blir kjørt på Black Valleys egne datamaskiner og bedømt av en jury, før det blir prisutdeling siste dag.

Mange av de som deltar i programmeringskonkurransene forbereder mye på forhånd.
– Det er en misforståelse at det er så mye som må skje på stedet, og at om du ikke kan dét, kan du ikke delta. Det er lite av det som vises på storskjerm som er gjort der og da, det kan være forberedt måneder i forveien, sier Ulsberg.
Han sier alle er velkomne til demopartyet selv om de ikke har tenkt å programmere mens de er der, men bare har lyst til å være med på det sosiale.
– Nytt i år er at vi har en capture the flag-konkurranse i samarbeid med Hackeriet. Det blir en blanding av engineering-problemer og social engineering, der du skal skanne NFT-tagger rundt i lokalet, cracke passord og mye annet, sier Faye-Lund.
Her kan du se en rapport fra Black Valley 2023:
Imponert over C64-scenen
Selv om det er over 40 år siden Commodore 64 ble lansert, lages det utrolig nok ikke bare demoer til maskinen som aldri før – det gis også ut nye spill.
– Spesielt C64-scenen har hatt en stor oppblomstring de siste årene. Min hypotese er at folk har hatt en techjobb og forsvunnet inn i jobb- og familiebobla. Så blir barna gamle nok til at man får fri på kveldene igjen. Og man møter kanskje gamle kompiser og får lyst til å ta opp igjen den gamle hobbyen, sier Faye-Lund.

De som kodet på Commodore 64 på 80-tallet har da plutselig fått lang erfaring som profesjonelle utviklere og er vant til å bruke moderne utviklingsverktøy. Erfaringen tar de med seg når de begynner å kode på Commodore 64 på nytt.
– Det tekniske arbeidet som Commodore 64-scenen gjør nå er utmerket. Jeg er kjempeimponert over hva de får til! avslutter Faye-Lund.