Mange kommuner vurderer ikke personvernet i digitale læringsverktøy godt nok, advarer Datatilsynet.
De har nylig gjennomført tilsyn med 50 norske kommuner, og konklusjonen er helt klar.
– Barns personvern er under press, sier direktør Line Coll i Datatilsynet.
– Høy personvernsrisiko
Tilsynet slår fast med at mange kommuner overlater beslutninger om digitale verktøy til lærere og rektorer, uten å gjøre nødvendige vurderinger av personvernet.
Flere kommuner forstår ikke fullt ut hva som regnes som personopplysninger, og mange mangler rutiner for å sikre elevenes rettigheter, ifølge Datatilsynet.
– Gratistjenester innebærer ofte en høy personvernrisiko ved at elevene eksponeres for reklame og selskapet samler inn personopplysninger til kommersielle formål. Barns personvern er under press, sier Coll.

Tiktok sendte europeiske data til Kina - får megabot
Vil ha nasjonal koordinering
Som konsekvens har flere av kommunene gitt tilbakemeldinger om hva som trengs for veien videre. Datatilsynet oppsummerer disse slik:
- 28 kommuner ga uttrykk for et stort ønske om at det etableres en sentralisert støttetjeneste for vurdering av personvernet i digitale læringsverktøy.
- 20 kommuner som skrev at de etterlyser veiledning, retningslinjer, praktiske eksempler og maler for å styrke deres eget vurderingsarbeid i kommunen.
Coll påpeker at Datatilsynet har ønsket og tatt til orde for en sterkere koordinering og en nasjonal støttetjeneste i mange år.
Datatilsynet anbefaler nå en nasjonal samordning og etablering av en sentral tjenestekatalog over godkjente, personvernvennlige verktøy.
– Vi mener det ikke er hensiktsmessig at hver kommune skal gjennomføre de samme vurderingene for hvert enkelt læringsverktøy som tas i bruk, skriver Datatilsynet.
