EU mener Tiktok-eieren Bytedance bryter unionens regler for personvern.
De setter også en solid prislapp på lovbruddet. Bota blir 530 millioner euro, eller 6,2 milliarder kroner.
Dette er mer enn det som tidligere har vært anslått fra kilder med kjennskap til saken.
Flere brudd på reglene
Bakgrunnen for bota er basert på flere forhold, skriver Politico.
- Personopplysningene til europeiske brukere ble lagret i Kina. Dette skal Bytedance først ha erkjent i april.
- Fra 2020 til 2022 fikk ikke brukere vite om dette i vilkårene.
- Kinesiske ansatte fikk også tilgang til disse dataene.
Bota for overføringa av data til Kina, er satt til 485 millioner Euro. Bytedance får også 45 millioner Euro i bot for manglende åpenhet om brukervilkårene.
Tiktok har varslet at de vil anke boten i sin helhet.

Tiktok kan få rekordbot for å sende data til Kina
Tung reagerer
Digitaliseringsminister Karianne Tung sier at hun reagerer sterkt på praksisen til Tiktok.
– Det er alvorlig at de først ga irske myndigheter uriktig informasjon, det er bra at det irske datatilsynet reagerer kraftig, sier Tung til NTB.
Hun understreker at hun har vært tydelig mot flere av de store techselskapene, og understreket at de må ivareta også norske brukeres personvern.
– Jeg er skuffet over at Tiktok ikke ser ut til å ha tatt dette på tilstrekkelig alvor. Derfor vil jeg nå innkalle Tiktok til et nytt møte for å få en fullstendig redegjørelse om hvilke tiltak de nå gjennomfører for å rette opp og utbedre de alvorlige manglene.

Misfornøyd med tech-gigantene – vil ha nytt møte
Etterforsket i fire år
Etterforskningen har pågått i fire år, og er utstedt av Datatilsynet i Irland.
Bota anslås å være den tredje høyeste de noen gang har ilagt et selskap.
Tidligere har Amazon fått en bot på 746 millioner euro mens Facebook-eier Meta har fått en bot på 1,2 milliarder euro.
Irske myndigheter utsteder de fleste av disse bøtene da de fleste store teknologiselskapene har sin europeiske forretningsadresse i Irland.
Selv om det over flere år har vært bekymring for at Tiktok lagrer brukerdata i Kina, har fokuset skiftet de siste par månedene.
Etter lanseringen av Deepseek, har både europeiske og norske myndigheter i større grad advart mot og til og med innført forbud mot språkmodellen.
