Aleksandra på KI-landslag for Norge: Bruker KI lite til koding privat
For første gang skal fire norske videregående elever konkurrere i kunstig intelligens internasjonalt. – Lykkelig og veldig nervøs, sier Aleksandra Streltsova.
– Det er utrolig spennende! Jeg føler meg både lykkelig og veldig nervøs, sier Aleksandra Streltsova til kode24.
Hun fullførte i vår VG2 IT-linjen på Amalie Skram videregående skole i Bergen.
Lørdag 1. august setter hun og tre andre unge lovende seg på flyet fra Norge til Astana i Kasakhstan. De skal til den internasjonale KI-olympiaden (IOAI).
Det er første gang Norge deltar i den tre år unge konkurransen.
– Det er et stort ansvar å representere Norge på en internasjonal konkurranse, og jeg håper at alt skal gå bra, sier Streltsova.
De videregående elevene er tatt ut blant gullvinnerne av NOKI-finalen i Bergen i mars. NOKI står for Norsk olympiade i kunstig intelligens.
– Målet er ikke bare at elevene skal bli flinkere til å bruke KI-verktøy, sier Sam Urmian, trener og ansvarlig for opplegget, til kode24.
Han er forsker ved SLATE, Centre for the Science of Learning & Technology, og ph.d.-student i Algoritmegruppen ved Universitetet i Bergen.
– Vi ønsker at de skal forstå hva kunstig intelligens er, hvordan teknologien fungerer, hva den kan brukes til, og hvilke begrensninger den har.
Lærer mye per runde
I vår skrev kode24 en del om det første norske norgesmesterskapet i KI, for alle aldre. Det begynte med fjorårets NM for studenter.
Nå har altså ungdommene også fått sin egen arena å inspireres av, med internasjonale ambisjoner. Digi har også omtalt olympiaden.
Streltsova deltar også i Norsk informatikkolympiade (NIO), i år for tredje gang, og synes det var gøy å være med i KI-konkurransen for å se hvor hun ville ende opp.
Fasit ble tredjeplass i gullklassen.
– Jeg tenkte egentlig ikke at jeg hadde særlig sjanse for å komme videre, men det var veldig gøy! Jeg fikk lært mye interessant de siste månedene, sier hun til kode24.
Hun roser laglederen Urmian og de dyktige lagkompisene sine.
– Det har vært helt nydelig så langt! Vi har ikke hatt så mye tid sammen som et lag for IOAI ennå, men vi kjenner hverandre fra før av og har til og med reist sammen som et lag tidligere for informatikk-olympiader. Så det er veldig hyggelig og koselig, selv for en introvert som meg, sier Streltsova.
Ambivalent forhold til KI
Personlig bruker hun ikke så mye KI, innrømmer hun.
– Noe som er kanskje litt ironisk med tanke på NOKI, sier Streltsova.
Hun bruker kunstig intelligens når hun trenger en dypere forståelse av et tema.
– Ellers prøver jeg unngå å bruke det. Grunnen til det er at selv om jeg lærer ganske mye nytt hver dag, så er det for det meste teoretisk – som algoritmer, for eksempel. Jeg bruker aldri KI for å skrive programmer, ikke en gang for små og enkle ting. Det er veldig viktig for meg å lære alt manuelt først, sier hun til kode24.
Hun har ideer til reelle prosjekter hun har lyst til å bygge, men før konkurransen brukes så mye tid foran PC-en for å forberede seg, at hun på fritiden helst vil henge med venner.
– Men som en personlig assistent og en avansert søkemotor er KI det beste verktøyet menneskeheten har skapt så langt, etter min mening.
– Hva er det kuleste du har bygget med KI?
– Den kuleste greien jeg har laget så langt var faktisk ikke med KI, men en type KI! Jeg trente manuelt en enkel modell som tar inn bilder og kan gjenkjenne noen konkrete objekter og figurer på bildene. Det er en helt magisk erfaring når man ser at det faktisk funker! Anbefaler på det sterkeste for alle å prøve, det er utrolig spennende!
Lærer å lage KI
I de innledende rundene av den norske konkurransen blir kjent med grunnleggende begreper og metoder innen KI. I de mer avanserte rundene får de blant annet utvikle og trene KI-modeller for ulike typer oppgaver, opplyser Sam Urmian.
Han peker på at kunstig intelligens allerede er del av både utdanning og hverdagen til nordmenn, også mer i bakgrunnen.
– Det kan for eksempel være systemer som anbefaler nyhetssaker eller annet innhold på plattformer som Instagram og TikTok. KI-verktøy som Claude og OpenAI Codex brukes også i økende grad i programvareutvikling, sier Urmian.
Håper å rekruttere studenter
Gjennom konkurransen skal elevene lære kva KI faktisk kan og ikke kan gjøre, i stedet for å bare oppfatte den som magisk, understreker han.
Videre håper han at konkurransen blir en plattform for å rekruttere studenter til fagområdet.
– Olympiaden gir også særlig talentfulle og motiverte elever mulighet til å videreutvikle ferdighetene sine og konkurrere mot elever fra andre land, sier Urmian.
Streltsova var i høst og vinter IT-praktikant i Storebrand, og begynner i august som lærling i driftfaget ved NHH.
– Jeg er veldig interessert i utvikling også, men jeg føler at jeg ikke har nok tid til å lære mer om det selv. Men jeg skal definitivt lære mer om utvikling når olympiadene er over, sier hun.
Foretrekk oss i Google Discover
Ved å legge oss til som foretrukket kilde i Google vil du blant annet få opp flere av sakene våre i Google Discover. Tusen takk for støtten!