– Å erstatte juniorer med AI er det dummeste jeg har hørt
Juniorer er de billigste ansatte, samtidig som de er mest framoverlente, advarer AWS-sjef Matt Garman.
– Jeg var i en ledergruppe, og folk sa til meg "Vi tror vi kan erstatte alle våre junioransatte med AI". Jeg tenkte "Det er en av de dummeste tingene jeg noensinne har hørt".
Det sa CEO Matt Garman i Amazon Web Services (AWS) i et intervju med Matthew Berman denne uka, melder blant annet Business Insider.
Du kan se hele intervjuet her:
Minst dyre, mest AI
– Juniorer er trolig de minst dyre ansatte du har. Og de er blant de som bruker AI-verktøy mest, sier Garman.
– Så hvordan kommer det til å fungere, når du går 10 år fram i tid? spør han retorisk, om en organisasjon som ikke har rekruttert ferske hoder.
Garman mener derfor at bransjen bør fortsette å ansette folk rett fra studiene, og lære dem opp, slik de alltid har gjort.
Men Garman har også en advarsel til juniorene han forsvarer, i en tid da blant annet AI gjør at bransjen endrer seg nærmest fra dag til dag.
– Hvis du bruker all din tid på å lære deg én spesifikk ting, og tenker "dette er den tingen jeg skal være ekspert på de neste 30 åra", kan jeg love deg at det ikke kommer til å være verdifullt 30 år fram i tid, sier han.
Tankesett, ikke teknologier
Garman i Amazon oppfordrer derfor studenter til å bruke studiet og starten av karrieren på å utvikle mer generelle ferdigheter, som kritisk tenking, kreativitet og det å kunne sette seg inn i ny teknologi.
Dette var også poenget til sjefskonsulent Jas Sadana, da han denne uka skrev et innlegg på kode24 om hvorvidt unge nordmenn bør studere IT.
Han mener et ingeniør-tankesett vil være verdifullt, uansett hvordan bransjen og teknologien utvikler seg.
– Jeg tror usikkerheten i markedet og IT-bransjen vil fortsette i framtiden. Men jeg er overbevist at nyutdannede dataingeniører, med et motstands- og tilpasningsdyktig tankesett og riktige personlige ferdigheter, vil ha høy sannsynlighet for å lykkes fremover, skrev Sadana.