Ny KI-sjef i Forte: – Konsulenter må bruke KI som kollega

Guro Vassend tar med seg data-kompetansen fra Knowit til Forte, og tror KI vil endre bransjen hennes. 

Guro Vassend er ny direktør for data og KI i Forte.
Publisert

inn/ut 👋

kode24s inn/ut-spalte handler om norske utviklere som får seg ny jobb. Artiklene baserer seg på informasjon fra arbeidsgiveren. Vil dere også være med? Send oss en inn/ut-melding!

Guro Vassend er ansatt som ny direktør for data og KI i konsulentselskapet Forte. 

Vassend kommer fra Knowit, hvor hun først jobba som dataanalytiker og data scientist, før hun ble team- og fagleder. 

– Guro kombinerer tung fagkompetanse med erfaring fra å bygge team og utvikle fagmiljøer. Det blir viktig for oss fremover. Kundene våre etterspør ikke KI for teknologiens skyld, de trenger hjelp til å forstå hvor teknologien faktisk kan skape verdi, og til å bygge løsninger som fungerer i praksis. Her vil Guro få en sentral rolle, sier Aslak Ege, teknologidirektør i Forte, i en inn/ut-melding til kode24. 

KI starter med data

I Forte håper Vassend å bruke KI til å lage relevante tjenester som faktisk skaper verdi.

Og som data-fagkvinne er hun naturlig nok opptatt av at alt starter med nettopp dataen

– Det er lett å bli opptatt av modellene, agentene og alt det nye man kan bygge. Men hvis dataene ligger i siloer, kvaliteten varierer eller man ikke har kontroll på grunnmuren, blir det vanskelig å bygge AI-løsninger som fungerer på tvers av virksomheten. De som lykkes best, har gjort hjemmeleksen sin på data først, sier Vassend.

Konsulenter med KI-kollega

Vassend mener også at norske selskaper kan ha et for snevert syn på hva KI skal hjelpe dem med. Hun mener nemlig at verdien ligger i mer enn å spare tid og penger. 

– Det virkelig interessante skjer når vi begynner å spørre hva KI gjør oss i stand til å levere som vi ikke kunne levere tidligere. Bedre tilgang til data og nye måter å samhandle med dem på gjør at vi kan løse mer komplekse problemer, forbedre eksisterende tjenester og potensielt skape helt nye tilbud og markeder.

Som toppleder i selskapet må hun også navigere hva KI gjør med konsulentbransjen som sådan. 

– Det kommer til å stilles høyere krav til ekspertise, tempo og evnen til å dokumentere effekt. Konsulenter må både lære raskere og bli bedre til å bruke KI som en kollega. I Forte selger vi allerede i dag team der mennesker og KI-agenter jobber sammen for å løse oppgaver. Det er fremtiden, sier hun.

Foretrekk oss i Google Discover

Ved å legge oss til som foretrukket kilde i Google vil du blant annet få opp flere av sakene våre i Google Discover. Tusen takk for støtten!

Foretrekk oss 😻
Bygget med Labrador CMS