Til helgen går FOSDEM'25 av stabelen i Brüssel, en stor konferanse for utviklere som jobber med åpen kildekodebasert programvare.
Opprinnelig var det meningen at Twitter-gründer og nå sjef for selskapet Block, Jack Dorsey, skulle være en av keynote-foredragsholderne. Dette har ikke falt i god jord blant alle.
– Etter mitt syn er millardærer ikke velkomne til FOSDEM, skrev utvikleren Drew DeVault i en bloggpost, og tok til orde for å arrangere en demonstrasjon der de skulle fylle opp scenen med demonstranter for å hindre at Jack Dorsey fikk holdt foredraget sitt.

Foredraget til Dorsey ble senere endret fra en keynote til et vanlig foredrag. Og på fredag kom nyheten om at hele foredraget var kansellert – eller i hvert fall er tatt vekk fra nettsidene til FOSDEM.
Block er en av sponsorene til FOSDEM-konferansen, men selve foredragene er ikke sponsede – det vil si at det ikke er mulig å betale for å få holde foredrag.
Kritiske til Dorsey
DeVault gjør det klart at han ikke demonstrerer mot FOSDEM eller de som organiserer konferansen. Men han mener Jack Dorsey er kontroversiell både fordi Twitter ble solgt til Elon Musk og for at han i dag er CEO i Block.
- Block står bak blant annet musikktjenesten Tidal, betalingsløsningene Square og Cash App, samt er involvert i kryptovaluta.
- Det har vært flere kontroverser rundt Block, og for et par uker siden inngikk Block et forlik på 175 millioner dollar etter et søksmål der amerikanske Consumer Financial Protection Bureau mente Dorsey og hans Cash App hadde tillatt svindel og villedet kundene sine.

Angående Twitter-salget, så har kritikere til DeVault påpekt at det ikke var Dorsey alene som avgjorde dette, men styret i Twitter – og at Dorsey selv bare hadde en liten eierandel på salgstidspunktet.
– Men han er medskyldig og han profiterte godt på salget og alle de skadelige konsekvensene, skriver DeVault.
DeVault mener salget har gjort plattformen til en tumleplass for folk på ytre høyreside, har gjort at det har blitt mye mer "hatprat" og trakassering – samt at 3700 Twitter-ansatte måtte gå.
Samtidig mener DeVault også at Dorseys nåværende selskap, Block, driver en uansvarlig klimapolitikk gjennom sine selskaper – med blant annet sin satsning på AI, blockchain og kryptovaluta – eller "climate-disaster-as-a-service", som han kaller det.
«Jeg er sterkt imot denne idéen. Vi bør ikke brenne bøker, og bør ikke hindre at foredrag finner sted.»
– Hva er galt med milliardærer?
Reaksjonene fra utviklermiljøet har vært delte. Mens mange har vært positive til å demonstrere mot at Dorsey skulle få prate på konferansen, er andre sterkt kritiske til å hindre noen de er uenige med i å få snakke.
– Jeg er sterkt imot denne idéen. Vi bør ikke brenne bøker, og bør ikke hindre at foredrag finner sted, skriver én på Hacker News.
En annen stiller spørsmål ved mottoet til demonstrasjonen – "No billionaires" – og spør om det å ha penger i seg selv er feil, uetisk eller gjør at du skal ekskluderes.
– Det føles som en veldig vanlig mening å ha basert på misunnelse, der man forsøker å rive ned folk fordi de er bedre stilt enn deg selv.
Flere påpeker at Jack Dorsey tross alt har sponset en masse åpen kildekode, blant annet startet Twitter/X-konkurrenten Bluesky, basert på den åpne protokollen AT Protocol.
