– Veldig glad for at jeg ikke ga opp da det stormet som verst

Lars Fredrik Holst-Try passet ikke inn på barneskolen og holdt på å gi opp studiene. Et mafiaspill ble løsningen. 

Lars Fredrik Holst-Try synest forelesningene var vanskelige og kjedelige. Da hjelp det å bygge et eget spill.
Publisert

✍ leserinnlegg

Dette er et leserinnlegg fra en ekstern skribent, som betyr at innholdet ikke nødvendigvis speiler kode24s meninger. Vil du også bidra? Send oss en epost på [email protected], eller les mer her!

Da jeg gikk på barne- og ungdomsskolen følte jeg ikke alltid at jeg passet inn, men jeg fant min redning i et tekstbasert mafiaspill kalt Nordicmafia. 

Her kunne man utføre kriminalitet, smugle sofaer for IKEA og skyte andre medmafiaer.

Her fant jeg ut at jeg kunne være meg selv og dette ble redningen for min del.

Timevis foran skjermen plantet et lite frø jeg ikke trodde skulle spire før jeg var i voksen alder.

Slet med Java

Spol frem noen år og jeg sitter på skolebenken i Oslo, over 300 kilometer fra det trygge, vante. 

Vi hadde en forelesning i Java og jeg skjønte ingenting, selv hvor hardt jeg prøvde å sette meg inn i det kjedelige eksempelet vi skulle kode så føltes det ut som en murvegg som ikke ville flytte på seg.

Jeg vurderte seriøst å melde meg ut av studiene, kaste PC-en ut av vinduet og ta det første flyet hjem til Kristiansand.

Etter noen slitsomme måneder knakk jeg koden (no pun intended). 

Lagde mafiaspill

Jeg skjønte hvordan en if-setning fungerte, hvorfor vi måtte definere variabler, hvordan imports opererte og ikke minst hvordan jeg kunne forme nettsiden til å vise akkurat slik jeg ville. 

Istedenfor å gjøre kjedelige skoleoppgaver, lagde jeg min egen oppgave, noe som tok meg tilbake til barndommen min, nemlig et mafiaspill.

Tenk hvis jeg kunne lage en trygg arena for andre, slik noen indirekte hadde gjort for meg.

Da jeg startet på prosjektet kunne jeg ingenting om databaser, UI/UX og hadde særs lite kunnskap om koding, utenom det lille jeg hadde lært på skolen.

Alt måtte læres fra bunnen av, men når jeg endelig hadde et spesifikt prosjekt som tente et lys i meg så var det ikke et tiltak, det var et engasjement.

Lars Fredrik Holst-Try håper spillet kan hjelpe andre til å knekke koden.

1000 brukere

I 2019 skrev jeg de første linjene til det som i dag er Mafioso, et tekstbasert mafiaspill hvor du kan som en karakter, utføre kriminalitet, stjele biler, utpresse penger fra andre spillere og mye, mye mer.

Gjennom 5 sesonger har vi nesten 1000 registrerte brukere og et stort discord samfunn hvor spillere hjelper hverandre.

Mafioso er kodet på gode, robuste PHP i bakenden, lagrer data i en MySQL database, timevis med html, css, js i frontallappen og en ørliten dæsj jQuery.

Applikasjonen er en SPA som oppdaterer data med websockets for å alltid være live og har lært meg utrolig mye om hvordan hele pølsa fra backend til frontend fungerer.

Gav ikke opp

I dag er vi tre stykker, meg, Robin Olsen Skålevik og Adrian Kristoffersen, som jobber med Mafioso ved siden av full jobb.

Kanskje blir Mafioso aldri en enhjørning, men det har gitt meg noe mye større, nemlig mestring, selvtillit og muligheter jeg aldri trodde jeg skulle få. 

Fra noe som virket så umulig, til noe som nå er en del av hverdagen og som jeg trives med. 

Jeg er veldig glad for at jeg ikke ga opp da det stormet som verst, for som person så elsker jeg å løse problemer.

Powered by Labrador CMS