– Takk Gud for dyrere KI
– Kostnaden på KI må speile kostnadene KI har på verden, skriver Ole Petter i ukas nyhetsbrev.
Enten sprekker KI-bobla. Eller så må KI bli mye dyrere.
Nå har jeg vært i pappaperm i mange måneder her, men etter hva jeg kan forstå etter unevnelig mange timer på Tiktok, Reddit og Youtube mellom baby-slaga, er det fortsatt så enkelt.
Og allerede første uka tilbake på jobb ser jeg tendenser til at bransjen, ikke overraskende, foretrekker å ikke sprekke:
- Anthropic vil på børs. "Eneste muligheten for investorene å få igjen pengene sine?" spør en i kommentarfeltet vårt. "Alternativene svinner hen og klokka tikker" svarer en annen.
- Helseminister Jan Christian Vestre drømmer om en offentlig norsk KI-helse-chat. Men veien videre er lang og vanskelig, og Norsk helsenett nevner spesifikt "kostnader knyttet til token-bruk" som ett av mange problemer de må løse.
- Utviklere fortvila denne uka da Microsoft endra prismodellen på GitHub Copilot, eller som det egentlig heter: Økte prisen. Microsoft selv mente dagens priser ikke var bærekraftige.
- En av de som rammes hardt av disse prisene er Nav, med sine 600 daglige brukere og mangedobling av regninga. Som Nav-utvikler Hans Kristian Flaatten sa det så fint: "Jeg tror det er trygt å si at tiden for KI på tilbud er over. Nå må regningen betales, uavhengig av hvilken leverandør du bruker".
Det KI-gigantene bryr seg om er å snarest mulig gå i pluss, etter å ha blødd investormilliarder i årevis. Det jeg bryr meg om, er at kostnaden på KI speiler kostnadene KI har på verden.
For det første er det blodig urettferdig om maskiner kan tilby arbeidsgivere det samme vi mennesker kan tilby, bare til en brøkdel av prisen, fordi regninga tas av verdens aller rikeste som håper verdens mellomledere blir hekta. Skal et selskap erstatte juniorer med KI, bør det faktisk koste dem litt.
For det andre glemmer vi at det å løse enkle problemer med KI er som å ta dieselbilen fem ganger rundt huset for å hente posten. De gigantiske datasenterne som nå bygges i rekordfart sluker vann og spyr ut forurensing, og teknologien som skulle redde verden kan bidra til det stikk motsatte.
I alle fall om vi bruker KI så mye, så uklokt, som nå.
Med høyere priser må utvikleren klare å utvikle litt helt selv. Sjefen din må skrive talen til sommerfesten helt selv. Folka på HR må lese epostene sine helt selv. Eventuelt betale prisen for å få et datasenter til å gjøre det for dem.
Det er allerede dyrere å ta fly til Syden enn bussen til stranda, dyrere å kjøpe nytt enn å kjøpe brukt, dyrere å kjøre bensinbil enn elbil. Snart kan det også bli dyrere å la datasentre tenke for deg enn å tenke sjælv.
Så takk Gud for dyrere KI.
Ukas beste saker fra kode24.no:
God helg!
Så ja, da er jeg altså tilbake fra pappaperm, om det ble uklart!
Det er jo en skrekkblanda fryd, men fryd åkkesom. Det viste seg skuffende nok at verden klarte seg helt greit helt uten meg, men jeg håper jo at verden klarer seg helt greit med meg, også.
Og har du noe spennende du vil at kode24 skal skrive om framover, hører jeg gjerne fra deg! For jeg har unektelig falt litt av lasset her, og tar gjerne litt hjelp fra deg for å komme meg tilbake oppå lasset, eller hva det nå enn heter.
God helg!
💕 Ole Petter
Foretrekk oss i Google Discover
Ved å legge oss til som foretrukket kilde i Google vil du blant annet få opp flere av sakene våre i Google Discover. Tusen takk for støtten!