KI bruker like mye strøm som New York

En fersk studie anslår at KI sto for et karbonavtrykk på nivå med hele New York by i 2025, og brukte like mye vann som verdens befolkning drikker fra flaske.

Verdens KI-bruk slipper ut like mye CO2 som hele New York by, ifølge ny studie.
Publisert

En fersk studie publisert i tidsskriftet Patterns viser til at KI ga like stort karbonavtrykk i 2025 som hele New York by, med sine 8,5 millioner innbyggere.

Og brukte like mye vann som folk over hele verden drakk fra vannflasker samme år.

Det er forsker Alex de Vries-Gao som står bak studien. Han er doktorgradsstipendiat ved VU Amsterdams institutt for miljøstudier.

Avisen The Verge omtalte studien først.

Forsket på forbruket

Alex de Vries-Gao, som har utført studien, har forsket på elektrisitetsforbruket til datasentre som brukes til KI, samt krypto-utvinning gjennom årene. 

– KI-systemer er i ferd med å bli den største grunnen til vekst i strømforbruket til datasentere, innleder han artikkelen. 

Selv om mange teknologiselskaper oppgir de totale tallene sine for karbonutslipp og direkte vannforbruk i årlige bærekraftsrapporter, så bryter de vanligvis ikke disse tallene ned slik at man kan se hvor mye ressurser som går til KI, skriver forskeren videre. 

Han mener det må være mer åpenhet om hvor stor miljøbelastning KI utgjør for å kunne se det helhetlige bildet. 

Googles nye datasenter utenfor Skien i Telemark. Senteret for lagring av data skal stå klart i 2026.

Har ikke presise tall

Forskeren anslår i studien at karbonfotavtrykket til KI-systemer ligger på mellom 32,6 og 79,7 millioner tonn CO2-utslipp i 2025. Mens vannfotavtrykket er mellom 312,5 og 764,6 milliarder liter.

Men uten mer åpenhet fra tek-selskapene forblir tallene hans bare anslagsvise tall. 

– Det finnes ingen måte å sette et helt presist tall på dette, men det kommer uansett til å bli veldig stort, står det i studien.

Datasentre sluker vann

Vann brukes i kjølesystemene til datasenterne for å forhindre at serverne overopphetes. 

Også kraftverkene krever betydelige mengder vann for å kjøle ned utstyr og snu turbiner ved hjelp av damp – ifølge forskeren utgjør dette størstedelen av et datasenters vannfotavtrykk. 

Flere datasentre som bygges for generativ KI, fører til flere kraftverk – som igjen bruker mer vann.

Powered by Labrador CMS