Android-utviklere får mer AI-hjelp
Google integrerer "Agent Mode for Gemini" i den nyeste versjonen av Android Studio.
Google har annonsert at de integrerer sin AI-modell Gemini via en Agent Mode i Android Studio, skriver InfoQ.
Google skriver i en bloggpost at den nye AI-funksjonaliteten er tilgjengelig i en forhåndsvisningsversjon av Android Studio som har kodenavn "Narwhal".
– Gemini i Android Studios Agent Mode er en ny eksperimentell funksjon utviklet for å håndtere komplekse utviklingsoppgaver som går utover det du kan gjøre ved å bare chatte med Gemini, skriver Google.
Tettere integrert med IDE-et
Agent Mode i Android Studio skal ta Gemini-integrasjonen ett steg videre fra den tidligere chattefunksjonen, skriver InfoQ.
Blant annet så skal Agent Mode bruke hele prosjektet som kontekst, ikke bare innholdet i chattevinduet. Bedre integrasjon med IDE-et gjør også at AI-en kan endre filer i hele kodebasen, utføre oppgaver i flere trinn, kjøre eksterne verktøy, og så videre.
Eksempler på oppgaver den kan gjøre, er å for eksempel bygge prosjektet og fikse feil, implementere et nytt skjermbilde til appen basert på en vedlagt bildefil, og så videre.
MCP-støtte
Agent Mode kan kommunisere med tredjeparts verktøy via Model Context Protocol (MCP), for eksempel for å lage en pull request direkte fra Android Studio ved hjelp av GitHubs MCP-server.
– Ved å overlate rutineoppgaver til Gemini gjennom Agent Mode, kan du fokusere på de mer innovative og givende sidene ved apputvikling, skriver Google.
Du kan lese mer om nyheten på Google-bloggen.