Nytt DDoS-angrep: ID-porten og Altinn nede siden søndag
– Vår driftspartner Vivicta bekrefter at det dreier seg om et tjenestenektangrep
ID-porten, MinID og Altinn var natt til mandag utilgjengelige, ifølge Digitaliseringsdirektoratet (Digdir). Nå er løsningene på vei opp.
Problemene startet klokken 3.38 natt til mandag, meldte Digdir søndag. Mandag morgen opplyser Digitaliseringsdirektoratet at det dreier som et tjenestenektangrep, men at de nå opplever bedring.
– Vår driftspartner Vivicta bekrefter at det dreier seg om et tjenestenektangrep. Fra 7.25 er løsningene på vei opp, og flere får logget inn via ID-porten. Vi fortsetter med ytterligere stabiliserende tiltak, og fortsetter å overvåke løsningene.
En rekke tjenester
Digdir har opplyst at følgende tjenester er omfattet av problemene:
- ID-porten
- Kontakt- og reservasjonsregisteret
- Maskinporten
- MinID
- eFormidling
- Elma
- eInnsyn
- Ansattporten
- Selvbetjeningsløsninger
- Altinn
Trøbbel for Helsenett
Også Digital postkasse er rammet, men ikke Digipost. I tillegg meldte Norsk helsenett om problemer.
– Som følge av driftsproblemene opplever vi også problemer med innlogging med HelseID via ID-porten. Vi anbefaler alternative IDPer som virker som normalt. Videre vil brukere kunne oppleve problemer ved bruk av nettapotek og autentisering mot Reseptformidleren, het det i en melding.
Flere ganger i det siste
I starten av august var en rekke digitale tjenester fra det offentlige nede i over ett døgn.
Det var da snakk om et tjenestenektangrep (DDoS) som rammet ID-porten, som driftes hos Digdirs driftspartner Vivicta. Dette påvirket flere av Digdirs løsninger og gjorde at brukere opplevde problemer med å logge inn på offentlige tjenester.
Også et par uker før dette var flere av Digdirs digitale løsninger nede.
Foretrekk oss i Google Discover
Ved å legge oss til som foretrukket kilde i Google vil du blant annet få opp flere av sakene våre i Google Discover. Tusen takk for støtten!