Har eget kontor:
– Vi trenger det for å konsentrere oss
Utviklere flest sitter i åpent landskap. Hos Electronic Chart Centre i Stavanger har alle eget kontor. – Jeg kommer ikke på noen fordeler med åpent kontorlandskap, sier teknologisk leder.
– Jeg kommer ikke på noen fordeler med åpent kontorlandskap, sier teknologisk leder Tore Halset i Electronic Chart Centre AS til kode24.
80 prosent av norske utviklere sitter i et åpent kontorlandskap, men under halvparten av utviklere trives med det, skrev kode24s tirsdag.
Et selskap som holder fast ved å ha eget kontor er Electronic Chart Centre i Stavanger, et lite statseid aksjeselskap som jobber med løsninger rundt sjøkart.
– Flere av oss har arbeid der vi trenger å konsentrere oss, og det synes vi fungerer best på eget kontor, sier Halset.
Ikke aktuelt å bytte
Selskapet består av 29 ansatte. 27 av dem jobber fysisk på kontoret, mens to bor og jobber andre steder i landet.
De 27 som er lokalisert i Stavanger har alle eget kontor. De to siste jobber stort sett på hjemmekontor 100 prosent av tiden.
Det at de fleste har eget kontor, frarøver dem ikke muligheten til å være på hjemmekontor.
– Vi som er på kontoret har også mulighet til å jobbe to dager hjemmefra per uke, understreker Halset.
Han er godt fornøyd med løsningen. Dersom man har behov for å jobbe sammen, mener han det er rikelig med muligheter til å samarbeide på Slack, på hverandres kontor, i møterom og over videomøter.
– Vi er godt fornøyd med at alle har hvert sitt kontor. Kombinert med at vi har nok møterom der folk kan jobbe sammen når de ønsker det.
Fordel med å være lite selskap
Halset tror at mange selskaper har gått over til åpent landskap fordi de ikke har plass til cellekontor til hver og en ansatt.
Han mener de er heldige med at de er et lite selskap med ikke altfor mange ansatte.
– I et lite selskap er man i en god posisjon til å skape den arbeidsplassen man selv vil ha. Det gjelder både kontorløsninger og andre ting, legger han til.
Halset forteller at de har diskutert åpent landskap, men sier at de har blitt enige om at det beste for alle er at de beholder egne kontorer for alle ansatte.
Hodetelefoner på jobb
kode24s undersøkelse viser også at mange bruker hodetelefoner på jobb. 54 prosent av dem som sitter på kontoret bruker hodetelefoner. Mange bruker det for å slippe unna støy, mens andre bruker hodetelefoner for å høre på musikk.
– Slipper du å bruke hodetelefoner når du har eget kontor?
– Jeg bruker hodetelefoner når jeg vil høre på musikk mens jeg jobber. Jeg slipper å bruke hodetelefoner til videomøter.
– Jeg ser at de fleste andre bruker hodetelefoner når de er på videomøte, sier han avslutningsvis.
Foretrekk oss i Google Discover
Ved å legge oss til som foretrukket kilde i Google vil du blant annet få opp flere av sakene våre i Google Discover. Tusen takk for støtten!