Apoteker over hele landet hadde IT-problemer – igjen
Systemet som henter ut resepter var nede i hele landet fredag. Feilen viste seg å være vanskelig å rette, opplyser Apotekforeningen.
– Feilen er løst, men vi overvåker utover ettermiddagen og kvelden om driften er stabil, sier kommunikasjonssjef Jostein Soldal i Apotekforeningen til NTB.
Fredag morgen meldte foreningen at det var problemer med å ekspedere resepter i alle apotek.
Dermed var det ikke mulig for kundene å hente reseptlegemidler.
– Status nå er at feilen hos apotekene skal være rettet, men systemene må restartes. Det forventer vi vil ta rundt en time, sa Soldal til NTB like før klokka 11.30.
I 13-tida opplyser foreningen at det tar lengre tid å gjenopprette systemene enn de først estimerte. Klokka 16.26 er fortsatt ikke systemene oppe og går igjen.
Først klokka 16.50 meldte Apotekforeningen at alt var i orden igjen.
– Problemet er nå løst og apotekene kan hente elektroniske resepter.
– Fortvilet situasjon
– Feilen har oppstått i apotekenes felles IT-system, skriver Apotekforeningen i en oppdatering i 15.30-tida.
IT-systemet eies av Apotekforeningens datterselskap Difa, og er driftet av Capgemini.
– Feilen er identifisert, men det har dessverre vist seg vesentlig vanskeligere å gjenopprette systemene enn det Capgemini først estimerte, skriver Apotekforeningen videre.
Soldal innrømmer at IT-problemene har satt landets apoteker i en veldig vanskelig situasjon.
– Det er en fortvilt situasjon når de ikke kan løse sin aller viktigste oppgave, nemlig å ekspedere legemidler. Vi må bare beklage for situasjonen som har oppstått.
– Vent til systemene er oppe igjen
– Hvis det er helt akutt, så kan nok apoteket hjelpe uansett, men hvis man kan vente litt, vil jeg anbefale folk å følge med på nyhetene og vente til systemene er oppe igjen, forhåpentligvis etter lunsj en gang, sier Soldal.
Ifølge Adresseavisen bruker alle apoteker i landet et IT-system som eies av Apotekforeningen. Problemene rammer derfor alle landets apotekkjeder.
Apotekene hadde også tekniske problemer i mai og juni.
Foretrekk oss i Google Discover
Ved å legge oss til som foretrukket kilde i Google vil du blant annet få opp flere av sakene våre i Google Discover. Tusen takk for støtten!