Visa kutter 2600 ansatte
Hovedsaklig teknologi- og produksjonsavdelingene blir rammet når Visa skal kvitte seg med rundt 2600 stillinger.
Det tilsvarer rundt 7 prosent av arbeidsstyrken, melder E24 , som siterer Bloomberg.
Kuttene rammer hovedsakelig teknologi- og produksjonsavdelingene.
– Jeg har en dyp overbevisning om at vi gjør det som er riktig for Visa, våre kunder og våre partnere, når vi fortsetter å fokusere på å drive effektivitet på tvers av selskapet, skriver Visa-toppsjef Ryan McInerney i et internt notat til de ansatte.
KI er årsak
McInerney peker på KI som en av pådriverne for nedbemanningen.
– KI bidrar også til å akselerere denne utviklingen og forme måten arbeidet blir gjort hos Visa, legger han til.
Ved utgangen av forrige regnskapsår hadde Visa rundt 34.100 ansatte.
Flere kutter
Tidligere i sommer kuttet Oracle også som følge av kunstig intelligens.
Mandag meldte kode24 om 20 prosent kutt i staben til amerikanske Patreon. Da snakket sjefen heller om «fundamental «omforming» som følge av KI-teknologien.
Foretrekk oss i Google Discover
Ved å legge oss til som foretrukket kilde i Google vil du blant annet få opp flere av sakene våre i Google Discover. Tusen takk for støtten!