Vanlig å se 400 videoer om dagen

Dette er den nye virkeligheten til barn som vokser opp i dag. 

Det er ikke uvanlig at unge ser 400 videoer om dagen.
Publisert

– Noen barn ser hele 400 videoer om dagen, sier direktør Mari Vesland i Medietilsynet i det hun legger frem en ny rapport om ungdommens skjermvaner på Deichman i Oslo. 

Hun forteller at ungdommer skulle ønske de brukte mindre tid i sosiale medier, men sier at de ikke alltid synes det er like lett i praksis. 

– Vi ser at skjermen er en viktig plass å være sammen på, sier Vesland, men vi mener at det må være på ungdommenes premisser. 

– Det er i dag blitt vanskelig å logge av. En 15-åring fortalte at hvis man i dag har en pause i hverdagen, så er det første folk gjør, det er å ta opp telefonen, forteller hun.

Direktør Mari Vesland i Medietilsynet.

Rapporten lagt frem heter «Fanget i feeden». Den viser blant annet at mange føler en avhengighet. 

Snapchats design innebærer blant annet streaks, varslinger og aktivitetsindikatorer belønner tilstedeværelse og bruk i appen. Ungdommene føler de må være pålogget appene for å opprettholde streakene, men også for å få med seg det som skjer. 

– Skjermbruken går utover søvnen. 

Ungdommene som er intervjuet i forbindelse med rapporten, beskriver begge appene som en del av kveldsrutinen, og at bruken går ut over søvnen. 1 av 3 sier at de ikke får nok søvn på grunn av sosiale medier. 

Her legger direktør Mari Vesland frem rapporten.

Snapchat og TikTok stjeler tid

Ungdommer ser typisk ser mellom 200 og 400 videoer på TikTok på aktive dager. På Snapchat varierer videokonsumet, men for enkelte er denne bruken på nivå med TikTok-bruken. 

Det man ser er at man har havnet i en virkelighet der unge ikke lenger eier sin egen tid – men holdes fanget i tjenester som har gjort oppmerksomheten deres til en handelsvare. 

Ungdommene gir også uttrykk for at det kan føles risikabelt å ikke sjekke Snapchat ofte nok, fordi de da kan miste oversikten over hva venner og kontakter holder på med. 

Brukermønstrene minner om avhengighet, sier ungdommene som er intervjuet i forbindelse med rapporten. 

YouTube, Snapchat, Roblox, og TikTok er de mest brukte tjenestene blant barn og unge på tvers av alder. 

Om undersøkelsen

Dette er en deskriptiv rapport som skal gi et bilde av bruksmønstrene til ungdommer som er på sosiale medier, og deres refleksjoner rundt egen bruk. Rapporten bygger på tre ulike datagrunnlag:

  1. Den kvantitative undersøkelsen Barn og medier 2026 (Medietilsynet, 2026). Barn og medier er en kvantitativ spørreundersøkelse som gjennomføres blant et representativt utvalg 9–18-åringer. 
  2. Kvalitative intervjuer med sju 14- og 15-åringer (Medietilsynet, 2026).
  3. Analyser av aktivitetsdata fra feeder på Snapchat og TikTok fra 17 ungdommer i alderen 13–16 år – såkalte datadonasjoner (Analyse & Tall 2026).
Powered by Labrador CMS