København og Aarhus kutter Microsoft – skylder på Trump

Frykter at USA kan tvinge Microsoft til å stenge tilgangen til Microsoft-tjenester.

København har besluttet å ikke lenger bruke Microsofts produkter, ifølge Politiken. 📸: NTB / Shutterstock
København har besluttet å ikke lenger bruke Microsofts produkter, ifølge Politiken. 📸: NTB / Shutterstock Vis mer

Danmarks to største kommuner, København og Aarhus, ønsker å gjøre seg uavhengige av amerikanske teknologigiganter. Derfor har kommunene besluttet å kutte ut Microsoft som leverandør av IT-løsninger.

Det skriver den danske avisen Politiken (betalingsmur) i en artikkel som er sitert av blant andre Berlingske.

I København skal beslutningen ifølge Politiken skyldes økonomi og en "monopollignende" tilstand, i tillegg til at den utenrikspolitiske situasjonen med Donald Trump som president oppgis som motiv.

«Hvis vi plutselig ikke kan sende e-poster og kommunisere i systemene våre, så har vi altså en utfordring.»

Frykter nedstenging

Henrik Appel Espersen er formann i revisjonsutvalget i København, og sier til Politiken at hvis forholdet til USA skulle forverres, så kan man frykte at Microsoft blir tvunget til å stenge ned tjenester.

– Den muligheten finnes. Og hvis vi plutselig ikke kan sende e-poster og kommunisere i systemene våre, så har vi altså en utfordring, sier Espersen.

Også Aarhus kommer med omtrent samme begrunnelse for hvorfor de også nylig har besluttet å droppe Microsoft.

Begge kommunene bruker Microsoft Office i tillegg til Microsofts skytjenester.

Europeisk alternativ

Bo fristed er digitaliseringssjef i Kultur og Borgerservice i Aarhus, og sier til Politiken at kommunen nå har byttet til en europeisk leverandør.

Dette har gjort at hans avdeling har kunnet kutte kostnadene fra 800.000 danske kroner (1,2 millioner norske) til 225.000 kroner (350.000 norske).

Den alternative løsningen har riktignok ikke blitt godt mottatt av ansatte, som opplevde den nye løsningen som dårligere.

Også i København ønsker man å finne et europeisk alternativ til Microsoft.

Fristed sier til Politiken at han i starten ikke tok på alvor at Microsoft kunne stenge ned tjenester. Saken om sjefsanklageren ved den internasjonale straffedomstolen som ble fratatt e-post-tilgang har imidlertid fått han til å innse at det faktisk kan skje.

– Det viser at risikoen er reell. Og så synes jeg man er forpliktet til å agere, sier Fristed.