Ekspert spår økt etterspørsel for live-konserter i AI-æraen

AI skaper bekymring i musikkbransjen etter at et ikke-eksisterende band har fått millioner av avspillinger. Ekspert spår økt etterspørsel for live-musikk.

Bildet er fra en konsert i Oslo Spektrum, der den norske hiphop-duoen Karpe, bestående av Magdi Omar Ytreeide Abdelmaguid og Chirag Rashmikant Patel, spilte for 10 utsolgte konserter. Bildete er tatt fra langt unna scenen, slik at det er mulig å se hvor mange folk som er tilstede.
Live-konserter vil trolig bli stadig mer etterspurt i takt med at KI-musikk trer fram i tiden fremover, spår ekspert. Her fra én av Karpes ti konserter i Oslo Spektrum i 2022.
Publisert

Det har vekket oppsikt de siste ukene etter at bandet The Velvet Sundown kom ut av intet med millioner av Spotify-avspillinger. 

Men det har vist seg at bandet egentlig ikke eksisterer, og at musikken er AI-generert.

Nå tror en ekspert på AI og musikk at folk vil søke etter det de med sikkerhet kan vite at er ekte.

Tror det bare er starten

Norsk forening for komponister og tekstforfattere (NOPA) tror vi bare ser starten på en æra med slik AI-generert musikk, skriver NRK.

– For det første vil jeg si et band som later som de er ekte, men som ikke eksisterer, er problematisk i seg selv, sier NOPA-styreleder Ole Henrik Antonsen til NRK.

– Men spesielt er det problematisk for de som eier og lager musikk, fordi et slikt band hadde aldri blitt til uten at kunstig intelligens kan trene på musikernes musikk.

Spår en boost for ekte konserter

Lars Løberg Monstad, som har forsket på AI i musikk ved Universitetet i Oslo, tror det vil komme et punkt hvor man ikke klarer å høre om musikk er AI-skapt eller ikke.

– Og at da tror jeg konserter med ekte musikere som spiller på ekte instrumenter kan bli mer populært, sier han.

– Du kan bruke AI som hjelpemiddel til mange ting, men du bør ikke lage alt. Da mister man det kreative, og da har man bare en maskin som skaper noe for seg.

Powered by Labrador CMS