Python mottar massive donasjoner: – Overveldende

Python-stiftelsen har mottatt over 150.000 dollar etter at de takket «nei» til bevilgninger fra staten, på grunn av mangfold- og inkluderingsreguleringer.

Python-stiftelsen har mottatt over 150.000 dollar etter at de takket «nei» til bevilgning.
Publisert

kode24 skrev nylig om stiftelsen Python Software Foundation (PSF), som i slutten av oktober fikk tilbud om 1,5 millioner dollar i bevilgning fra det amerikanske forskningsrådet (National Science Foundation). 

Stiftelsen takket pent «nei» til pengene fordi betingelsene for tildelingen krevde at organisasjonen måtte avstå fra all DEI-innsats.

Python har etter beslutningen mottatt en massiv økning i donasjoner, skriver avisen The New Stack (TNS). 

– Støtten fra Python-fellesskapet har vært overveldende, sier Seth Larson, sikkerhetsutvikler i stiftelsen, til avisen. 

Samlet over 150.000 dollar

Administrerende direktør Deb Nicholsen forteller at de til nå har samlet inn over 157.000 dollar, samt fått 295 nye støttemedlemmer, som betaler en årlig medlemsavgift på 99 dollar. 

– Dette er bare begynnelsen, sier Nicholsen under to uker under annonseringen av boikotten. 

– Det er ikke helt 1,5 millioner dollar, men det er likevel utrolig viktig for oss – både økonomisk og når det gjelder den følelsen av at folk i samfunnet støtter oss. 

Mye oppmerksomhet

Etter at Republikanerne kom til makten i USA i januar 2025, så har Trump-administrasjonen prioritert å motarbeide mangfold og inkluderingsarbeid, i USA kalt DEI, blant annet i utdanningssektoren.

Noe av det første Donald Trump gjorde da han inntok Det hvite hus, var permittere alle føderalt ansatte innen mangfold og inkludering. 

Han har også bedt private selskaper om å avslutte sine tiltak innen mangfold, likestilling og integrering. Og selskaper som Google, Meta og Accenture har avsluttet eller redusert sine programmer, noe kode24 har omtalt tidligere. 

Da Python takket «nei» til bevilligen fikk det stor nyhetsdekning og oppmerksomhet i sosiale medier, som på Instagram. Oppmerksomheten ga masse donasjoner hos Python. 

– Dette viser hvordan et samfunn kan reagere så kraftfullt når kulturen til et selskap utfordres, skriver The New Stack i innlegget sitt. 

Stolt over beslutningen

Flere med tilknytning til Python har kommentert hendelsen ulike steder. 

Python-grunnlegger Guido van Rossum er en av dem.

– Hvis du ikke har hørt om dette, ber vi deg gratulere PSF for deres verdier (som også er mine verdier), uttalte Guido van Rossum på X.

Også Simon Willison, som er styremedlem i selskapet, kommenterte hendelsen på bloggen sin

– Jeg var et av styremedlemmene som stemte for å avvise denne finansieringen - en enstemmig, men tøff beslutning. 

– Jeg er stolt over å sitte i et styre som kan ta vanskelige avgjørelser som dette. 

Powered by Labrador CMS