Norsk dronemarked i vekst: – Utdannes for få
Forsvaret bruker 1,5 milliarder kroner på norske droner. – Men det utdannes for få folk, sier daglig leder Thomas Eriksen i STACQ.
Torsdag 9. oktober ble det kjent at Forsvaret skal bruke 1,5 milliarder kroner på norske droner.
Det berører bransjen som utvikler dem:
Thomas Eriksen er daglig leder i konsulentselskapet STACQ – et selskap med konsulenter innen lavnivå- og embedded-utvikling.
I dag jobber rundt 30 prosent av deres ansatte med nettopp droneteknologi.
– Vi ser et økende behov for kompetanse innen forsvarsteknologi, eller relatert til dette, sier Eriksen til kode24.
Utdanner for få
– På generell basis vil vi si at etterspørselen er større en tilbudet. Det er mange sterke fagmiljøer i Norge, men det er mangel på sikkerhetsklarert personell og seniorutviklere med erfaring fra embedded og forsvarsteknologi sett fra vårt ståsted, sier han videre.
Han forklarer at etterspørselen hos dem drives både av drone- og forsvarsteknologi, men også av økende satsing på smarte produkter generelt.
– Utdannes det nok folk innen dette feltet?
– Det utdannes for få folk med relevant lavnivåkompetanse, det er vårt syn. Mange nyutdannede velger å gå mot applikasjonsutvikling, web og app i stedet for embedded og elektronikk, svarer Eriksen.
Embedded-konsulenter
STACQ er et ferskt konsulentselskap som spesialiserer seg på embedded- og lavnivå-programmering. Selskapets utviklere jobber primært med C og C++.
kode24 har tidligere skrevet om hvordan selskapet er i vekst: I 2025 har de ansatt seks nye erfarne konsulenter.
Deres to siste ansettelser er Trine Ødegård Olsen (30) med enn mastergrad i teknisk kybernetikk med spesialisering i embedded systems fra NTNU, og Lars Rudolfsen med mastergrad i kybernetikk og robotikk fra NTNU – med spesialisering i navigasjon og fartøystyring.
– Våre konsulenter har dyp forståelse for hvordan programvare og maskinvare fungerer, og det er nettopp denne tverrfaglige kompetansen vi ser økt etterspørsel etter, avslutter Eriksen.