Datatilsynet bekymret for aldersgrense for sosiale medier

Regjeringen vil ha aldersgrense på 16 år. Men store mengder personopplysninger og tredjepartsløsninger bekymrer Datatilsynet.

Tobias Judin erseksjonssjef for internasjonal seksjon i Datatilsynet.
Publisert

– Vi er bekymret for at teknologiselskapene ikke velger gode nok løsninger, sier seksjonssjef Tobias Judin i Datatilsynet til NTB.

Fredag kunngjorde regjeringen at de vil legge fram et lovforslag om aldersgrense for sosiale medier fra det året man fyller 16 år. 

Forslaget betyr at ungdom må vente til 10. klasse før de kan boltre seg i sosiale medier som Instagram, Tiktok og Snapchat.

Det blir tek-selskapene som får ansvaret for grensen.

Det kan innebære at de må håndtere store mengder data, noe som bekymrer tilsynet. 

Judin påpeker at alle – ikke bare barn – vil måtte verifisere alderen sin. Dermed er det snakk om et stort flertall av den norske befolkningen som må gi fra seg opplysninger.

– Datainnbrudd kan skje

Judin mener det er riktig å ansvarliggjøre teknologiselskapene, men at loven bør spesifisere hvordan aldersverifisering bør skje.

– Noen krever for eksempel at man laster opp pass, og da får tjenestene mye overskuddsinformasjon om oss som de ikke skal ha, sier Judin til NTB.

Han viser til at plattformen Discord som brukte passbilder til verifisering ble hacket og at data kom på avveie. Han peker også på enkelte sensitive sosiale medier som datingappen Grindr.

– Tjenestene har plikt til å beskytte dataene godt og ikke lagre dem lenger enn nødvendig, men i praksis kan datainnbrudd likevel skje. Det er derfor veldig viktig at de ikke har mer data enn nødvendig.

Barneombudet fornøyd

– Barneombudet har støttet forslaget om å få en myndighetsstyrt aldersgrense og vi er glade for at det nå gis klarsignal om at dette kommer, sier barneombud Mina Gerhardsen i en kommentar til NTB.

Barneombudet sier barn ned i niårsalder bruker sosiale medier i dag. Det gjør også kriminelle og skadelige miljøer som rekrutterer barn gjennom appene. Hun sier problemet er for stort til at foreldre skal løse det hver for seg, og sier det trengs fellesløsninger.

Barneombud Mina Gerhardsen.

– Dette viser behovet for bedre løsninger som beskytter barn. Aldersgrense løser ikke alt, men det er en viktig start, sier Gerhardsen.

– Barneombudet er også glad for at vi er blitt lyttet til når det gjelder aldersgrense som treffer hele klassen samtidig, slik at kullet holder følge utenfor og innenfor appene, sier hun.

Powered by Labrador CMS