Åpen kildekode-lab i USA sliter – kan ramme «norske» Alpine Linux

Open Source Lab (OSL) ved Oregon State University drifter infrastruktur for hundrevis av åpen kildekode-prosjekter. Nå er de i pengetrøbbel.

Natanael Copa står bak den populære Linux-distribusjonen Alpine Linux. Nå risikerer de trøbbel på grunn av manglende finansiering av Open Source Lab-en til universitetet i Oregon. 📸: Privat
Natanael Copa står bak den populære Linux-distribusjonen Alpine Linux. Nå risikerer de trøbbel på grunn av manglende finansiering av Open Source Lab-en til universitetet i Oregon. 📸: Privat Vis mer

En rekke undervisningsinstitusjoner i USA har fått reduserte bevilgninger etter at Donald Trump ble president.

Nå melder Oregon State Universitys Open Source Lab (OSL) at de også er i pengetrøbbel. Det skriver blant annet How-To Geek.

OSL har i rundt 22 år driftet infrastruktur for en rekke åpen kildekode-prosjekter, blant annet Drupal, Debian, Fedora, OpenId, Inkscape, og mange flere. Også Linux-distribusjonen Alpine Linux, som har norske røtter, er berørt.

I et åpent brev går nå sjefen for OSL, Lance Albertson, ut og ber om penger:

– Med mindre vi sikrer oss 250.000 dollar, vil OSL bli lagt ned senere i år. Jeg har tatt kontakt med vår største bedriftsponsor, og de jobber med å øke støtten mens vi oppdaterer kontrakten vår, men det er kanskje likevel ikke nok, skriver Albertson.

«Hvis de legger ned og ingen andre ønsker å tilby ppc64le-maskiner for oss, må vi kanskje droppe den arkitekturen.»

Alpine Linux berørt

Ett av åpen kildekodeprosjektene som er berørt er som nevnt Alpine Linux.

Distribusjonen er mye brukt blant annet i Docker-containere, og med mer enn 1 milliard nedlastinger er den ett av de mest populære image-ene på Docker Hub.

Nordmannen Natanael Copa er mannen bak Alpine Linux, og forteller til kode24 at en eventuell nedleggelse av OSL vil påvirke dem.

– Legger OSL ned får det konsekvenser for ppc64le-støtten til Alpine Linux, sier Copa.

Med ppc64le menes kode kompilert for å kjøre på servere med IBMs Power-prosessorer.

– Hvis de legger ned og ingen andre ønsker å tilby ppc64le-maskiner for oss, må vi kanskje droppe den arkitekturen. Jeg hadde kanskje håpet at IBM kommer med en løsning, sier Copa.

Over 500 prosjekter

Lance Albertson ved OSL skriver at organisasjonen de siste årene har drevet med underskudd, på grunn av en nedgang i donasjonene fra bedriftsmarkedet.

– Selv om Oregon State College of Engineering (CoE) sjenerøst har dekket dette gapet, gjør nylige endringer i universitetsfinansieringen at vår nåværende finansieringsmodell ikke lenger er bærekraftig, skriver Albertson.

OSL leverer ifølge Albertson hosting for mer enn 500 gratis og åpen kildekode-baserte prosjekter fra hele verden. Organisasjonen har blant annet hostet Mozilla Firefox de første årene, og var også hjemmet til Apache Software Foundation, Linux Foundation, Kernel.org og Mozilla i mange år.

– I løpet av de 22 årene vi har eksistert har OSL vært mentorer for over 130 studenter. Mange av dem har gått ut og skapt deres egne bedrifter.