Populariteten til Python økte med 9,3 prosent i løpet av 2024, til tross for at språket allerede var det mest populære programmeringsspråket.
Det viser januarutgaven av Tiobe-indeksen, som er en indikator på hvor populære ulike programmeringsspråk er.
– Programmeringsspråket Python har vunnet Tiobes tittel "årets programmeringsspråk 2024", skriver Tiobe-sjef Paul Jansen.
- Tittelen gis til det språket som har hatt den største økningen i rating i løpet av ett år.
- Ratingen regnes ut ved å se på en rekke faktorer som antall utviklerjobber verden over, programmeringskurs, søk i søkemotorer, hvor ofte språkene nevnes i ulike sammenhenger, og så videre.
Bruken av Python har dermed ikke nødvendigvis vokst med 9,3 prosent, men den kalkulerte scoren i Tiobe-indeksen har økt med 9,3 prosent.
Langt foran konkurrentene
Et hopp gjennom fjoråret på hele 9,3 prosent på Tiobe-indeksen er langt foran andre språk, skriver Jansen.
Til sammenligning vokste Java med 2,3 prosent, JavaScript med 1,4 prosent og Go med 1,2 prosent.
– Python er overalt i dag og er det ubestridte standardvalget på mange områder. Det kan til og med bli språket med den høyeste rangeringen noensinne på TIOBE-indeksen.
Dette er de mest populære språkene i januar 2025, ifølge Tiobe:

Vant ikke i fjor
Python har ligget på toppen av de månedlige Tiobe-indeksene en god stund, kanskje på grunn av utstrakt bruk til AI-relaterte formål. Likevel har ikke språket vunnet "Årets programmeringsspråk"-prisen siden 2021.
I fjor var det nemlig C# som hadde den største veksten i Tiobe-rating i løpet av det foregående året (2023).
Dette er vinnerne de siste årene:
- 2023: C#
- 2022: C++
- 2021: Python
- 2020: Python
- 2019: C
Kraftig vekst for ukjente språk
Det er også en del andre interessante funn i Tiobes oversikt for 2024:
- Populariteten til C falt mye, og språket ble forbipassert av C++ og Java
- PHP er ikke lenger på topp 10
- Rust blir stadig mer populært, mens Kotlin skuffet – og mistet plassen blant topp 20-språkene i 2024
Jansen nevner i tillegg spesielt to språk han mener er lovende: Zig og Mojo.

Under 1% velger Zig: «Ikke lett å like Rust!»
Begge språkene er forholdsvis ukjente, selv om Zig har fått en del oppmerksomhet siden det er språket som er brukt for å lage blant annet Bun og den nye Ghostty-terminalen.
Mojo er laget av Chris Lattner, som også står bak C-kompilatoren Clang og programmeringsspråket Swift. Språket ligner Python, men skal ha ytelsen og typesikkerheten til språk som C++, Rust og Swift.
